nft چیست؟ چگونه کار می‌کند؟ انواع nft به زبان ساده

اگر به دنبال یادگیری nft و معنای دقیق آن هستید و می‌خواهید با انواع آن نیز به زبان بسیار ساده آشنا شوید، با نیروانا در ادامه همراه شوید.

 NFT چیست؟

 NFT (توکن غیر قابل تعویض، non-fungible token) یک آیتم دیجیتال منحصر به فرد است که در یک بلاک چین ذخیره می شود. NFT ها می توانند تقریباً هر چیزی را نشان دهند و به عنوان یک دارایی دیجیتالی عمل کنند.

تفاوت توکن قابل تعویض با توکن غیر قابل تعویض

قبل از اینکه به NFT ها بپردازیم: مهم است که بخش «غیر قابل تعویض» «توکن غیرقابل تعویض» را درک کنیم. هنگامی که یک کالا قابل تعویض است، به این معنی است که با کالای مشابه دیگری قابل تعویض است. یک مثال کلاسیک اسکناس یک دلاری است: شما میتوانید دلارها را با کسی مبادله کنید و هر دو هنوز یک دلار دارید. از سوی دیگر، غیر قابل تعویض به این معنی است که کالا کاملاً منحصر به فرد است و بنابراین ارزش منحصر به فرد خود را دارد. به عنوان مثال، دو خودرو از یک برند و مدل ممکن است بر اساس تعداد مایل روی کیلومترشمار، سوابق تصادف آنها، یا اگر قبلاً متعلق به یک فرد مشهور بوده است، مقادیر متفاوتی داشته باشند.

nft  چگونه کار می کند؟

 NFT ها بر اساس فناوری بلاک چین کار می کنند. بلاک چین اساسا یک دارایی بزرگ، دیجیتال و عمومی است. محبوبترین بلاکچینها در بسیاری از گرهها توزیع میشوند، به همین دلیل است که آنها را بهعنوان «غیرمتمرکز» میشنوید. بنابراین به جای یک سرور مرکزی متعلق به شرکت، بلاک چین در سراسر یک شبکه همتا به همتا توزیع می شود. این نه تنها تضمین میکند که بلاک چین تغییرناپذیر باقی میماند، بلکه به اپراتورهای گره اجازه میدهد تا به جای یک شرکت واحد، درآمد کسب کنند. از آنجایی که بلاک چین تاریخ را ثبت و حفظ می کند، به طور منحصر به فردی برای تغییر اصالت قابل اثبات و مالکیت دیجیتالی موقعیت دارد.

هنگامی که شخصی با NFT کاری ایجاد می کند، انتقال می دهد، می خرد، می فروشد، یا انجام می دهد، همه اینها در بلاک چین ثبت می شود. این همان چیزی است که احراز هویت را فعال می کند. این معامله به عنوان یک بیانیه دائمی اصالت عمل می کند که می تواند توسط هر کسی مشاهده یا دسترسی داشته باشد. امروزه، هنگامی که یک اثر هنری یا یک کالای کلکسیونی را می‌خرید، معمولاً با گواهی اصالت کاغذی همراه است که باید برای همیشه آن را پیگیری کنید. به راحتی فراموش می شود، گم می شود یا از بین می رود و سیستمی بسیار شکننده برای اصالت ایجاد می کند. بلاک چین یک راه حل ساده و ایمن تر برای این مشکل طولانی مدت اثبات اصالت ارائه می دهد.

فرض کنید می خواهید یک اثر هنری از تایلر هابز بخرید. با NFT ها، می توانید کل تاریخچه آن قطعه، تمام صاحبان گذشته، هر فروش، تمام راه های بازگشت به خلق اصلی هابز از قطعه را ببینید. بدون NFT، نمی‌دانستید که قطعه واقعی را می‌خرید یا فقط یک تقلبی واقعا خوب.

nft عکس چیست
nft عکس چیست

انواع NFT چیست؟

پس از اینکه پاسخ nft چیست را دریافتید، نوبت به انواع ان اف تی می‌رسد که در لیست  زیر آن را مشاهده می‌کنید:

  • Nft هنر
  • Nft عکس و تصاویر PFP
  • Nft  کلکسیونی ها
  • Nft نام های دامنه:: استانداردهای نام‌گذاری مانند سرویس نام‌گذاری اتریوم (ENS) و بونفیدا (سرویس نام‌گذاری معادل برای Solana) برای ساده‌سازی نام‌گذاری کیف‌پول‌ها، وب‌سایت‌ها و دیگر برنامه‌های بلاک چین پدید آمده‌اند. این موارد به کاربرپسندتر شدن استفاده از بلاک چین با نام‌های قابل خواندن برای انسان و تأیید داخلی کمک می‌کنند.
  • Nft تهیه بلیط و عضویت:: برندهایی مانند Cameo و Coachella برای اجرای بلیط‌ها و گذرنامه‌های انحصاری به NFT روی آورده‌اند. CameoPass دارای آثار سه هنرمند برجسته است، اما دارندگان NFT آنها از جلسات پرسش و پاسخ و مهمانی های انحصاری افراد مشهور در سراسر جهان نیز بهره می برند. کواچلا بازار و مجموعه NFT خود را در سال 2022 معرفی کرد، از جمله مجوزهای مادام العمر.
  • Nft بازی ها
  • Nft دنیاهای مجازی پروژه‌های متاورس مبتنی بر بلاک چین:: مانند Otherside، Decentraland و The Sandbox ظهور کرده‌اند که در آن کاربران می‌توانند تجربیات دیجیتالی ایجاد کنند و اقتصادهای باز داشته باشند. علاوه بر این که به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهد تا متاورس‌های خود را بسازند، NFT‌ها می‌توانند موفقیت پلتفرم‌هایی مانند Roblox را با امکان دادن به کاربران برای مالکیت واقعی آیتم‌های دیجیتال خود افزایش دهند. با رشد و گسترش این دنیای مجازی، کاربران می توانند حاکمیت و مالکیت خود را حفظ کنند، نه پلت فرم.
  • Nft برنامه های کاربردی آینده: برنامه های کاربردی جدید برای بلاک چین به طور مداوم در حال ظهور هستند. موارد استفاده جدید شامل تأیید هویت، مالکیت و راه‌حل‌های ذخیره‌سازی است، مانند Courtyard، که موجودی فیزیکی را در خود نگه می‌دارد و به شما امکان می‌دهد با خیال راحت کالای خود را که آماده بازخرید آن هستید، نگه دارید یا بفروشید امکانات برای برنامه های آینده بی پایان است!
به اشتراک بگذارید