تصویر ما در آینه واقعی است یا دوربین؟ تفاوت چهره واقعی با عکس

همیشه یکی از رایج‌ترین سوال‌های خانم‌ها و آقایان درباره صورت خود این بوده است که چرا در آینه جذاب تریم؟ آیا تصویر واقعی ما همان انعکاسی است که در آینه می‌بینیم؟ معمولا اکثر افراد به تصویری که در آینه مشاهده می‌کنند بیشتر علاقه دارند و از عکسی که با تلفن همراه یا دوربین از خود می‌گیرند را دوست ندارند. در اینجا این پرسش مطرح می‌شود که چهره واقعی ما چه شکلی است؟ تفاوت عکس و آینه به چه علتی است؟ برای یافتن پاسخ با رسانه نیروانا همراه شوید.

تفاوت عکس و آینه در چیست؟

یک آینه نور را منعکس می کند؛ در حالی که یک عکس نمایشی بصری از شباهت شماست. از سوی دیگر، آینه ها نور را منعکس می کنند، با این حال، دوربین ها تصاویری با جزئیات بیشتر از آنچه در زندگی واقعی می بینیم تولید می کنند. لذا معمولاً افراد این سوال را می پرسند که تصویر ما در آینه واقعی است یا دوربین؟ زیرا می خواهند بدانند کدام یک بیشتر شبیه آن ها است.

هم آینه ها و هم عکس ها می توانند دقیق و در عین حال متفاوت باشند. وقتی صحبت از برنامه هایی می شود که برای ویرایش عکس استفاده می شوند، دوربین ممکن است برخی از جنبه های صورت شما مانند رنگ پوست یا ساختار استخوان را مخدوش کند. در حالی که یک آینه تمام این عناصر را همانطور که واقعاً ظاهر می شوند نشان می دهد. از سوی مقابل گفته می شود که دوربین ها تصاویری با جزئیات بیشتر از آنچه در زندگی واقعی می بینید تولید می کنند. از طرف دیگر آینه ها نور را منعکس می کنند، بنابراین ممکن است همیشه نور کافی برای ثبت دقیق هر جزئیات مورد نیاز نباشد. برای جلوگیری از سردرگمی، هر دو را انجام دهید! عکس بگیرید و خود را در آینه نگاه کنید! از نحوه عملکرد هر یک ایده بگیرید تا بدانید کدام برنامه به بهترین وجه نشان دهنده شخصیت شماست!

در جدول زیر تفاوت دقت آینه و عکس را مشاهده می کنید. در این جدول مقایسه ای از دقت آینه ها و عکس ها در جنبه های مختلف ارائه شده است. آینه ها و عکس ها دو روش رایج برای ثبت تصاویر هستند و هر دو مزایا و معایب خود را دارند. هدف این جدول با مقایسه شاخص‌های مختلف، کمک به شما برای درک بهتر نقاط قوت و محدودیت‌های این دو روش است.

شاخصدقت عکسدقت آینه
اعوجاج (میزان کجی، ناراستی)زیادآینه ها اعوجاج کمی دارند زیرا نور را مستقیما منعکس می کنند
عمق میدانمتغیرکم عمق
میدان دید عکس ها میدان دید ثابتی دارند که توسط لنز استفاده شده تعیین می شود.واقع بینانه
وضوحبه وضوح دوربین بستگی دارد به کیفیت آینه بستگی دارد
دقت رنگبه حسگر دوربین و پردازش بستگی داردبه مواد آینه و سطح پوشش بستگی دارد
انعکاسنمی تواند تصویر کاربر را بازتاب دهدمی تواند تصویر کاربر را منعکس کند

چرا تو عکس زشت میوفتیم؟

آیا این نظر را دارید که عکس زشت تر از آینه میفتید؟ پس باید بدانید که:

 1. دوربین ها رنگ های واقعی را نمی گیرند! دلیل این امر این است که رنگ یک جسم براساس نحوه انعکاس یا ساطع نور تغییر می کند. همچنین یک دوربین در یک زمان فقط یک زاویه را می تواند بگیرد نه چندین زاویه را به طور همزمان! (با این حال، برخی از دوربین های DSLR قادر به گرفتن نور هستند. عکس هایی با رنگ دقیق تر). به این ترتیب، بدون گرفتن چندین عکس از زوایای مختلف و سپس ترکیب آن ها در یک تصویر با استفاده از نرم افزارهای پردازش، هیچ راهی برای به دست آوردن تمام رنگ های موجود در عکس شما وجود ندارد. این باعث می شود در مقایسه با آنچه واقعاً شبیه هستید، جذاب تر به نظر برسید. اگر کسی با گذشت زمان از هر زاویه ممکنی از شما عکس می گرفت و همچنین پرتره ای را بر اساس آن تصاویر می کشید، جزئیات بسیار بیشتر و در نتیجه پرتره دقیق تری از شما می دید، به همین دلیل است که ما گاهی به نقاشی ها، پرتره های «واقعی» می گوییم.
 2. یکی دیگر از دلایلی که ممکن است عکس شما شبیه آنچه شما انتظار دارید نباشد این است که دوربین، تصاویری با کنتراست بالاتر از چشمان ما می گیرد. هنگامی که نور از یک جسم منعکس می شود، روشنایی آن کمتر می شود و هنگامی که از جسمی مانند آتش یا رعد و برق ساطع می شود، روشن تر می شود. هر بار که در اطراف حرکت می کنیم، چشمان ما این اثر را تنظیم می کند تا چیزها به طور متوسط همیشه در سطح روشنایی اولیه خود ظاهر شوند، مهم نیست در کجا نسبت به ما هستند. با این حال، دوربین‌ها نمی‌توانند این کار را بدون نرم‌افزار پردازش انجام دهند، زیرا همه چیز در میدان دید آن‌ها به جای اینکه در طول زمان از هم فاصله بگیرند، با هم گرفته می‌شوند.
 3. یکی دیگر از عواملی که باعث می‌شود در عکس‌ها زشت بیفتید، یک توهم نوری به نام اثر «نیمه ماه» است. این به این دلیل است که نیمی از صورت شما به دلیل نوری که از بالا می‌آید تحت سایه‌ها قرار می‌گیرد، که باعث می‌شود گوش‌های ما بزرگ‌تر از آنچه واقعا هستند به نظر برسند و همچنین به نظر برسد که چانه دوتایی داریم. به همین دلیل است که برخی افراد عکس‌های گرفته شده از پایین را به جای بالا ترجیح می‌دهند، حتی اگر این کار مشکلات دیگری مانند کوتاه‌شدن را ایجاد کند.

ایا از انچه در اینه می بینیم زیباتریم؟

حقیقت این است که پاسخ این سوال به موقعیت شما بستگی دارد. هم آینه ها و هم عکس ها بسته به عوامل مختلفی مانند نور، زاویه و فاصله می توانند ظاهر ما را مخدوش کنند. وقتی در آینه نگاه می کنیم، تصویری معکوس از خود می بینیم که می تواند دیدگاه کمی متفاوت از ظاهرمان به ما بدهد. علاوه بر این، آینه ها همچنین می توانند نسبت بدن ما را بسته به زاویه و فاصله ای که از آینه می ایستیم، تغییر دهند.

از سوی دیگر، عکس‌ها نمایشی دوبعدی از خودمان هستند که بسته به زاویه دوربین، فاصله، نور و عوامل دیگر می‌توانند ویژگی‌های ما را صاف کرده و ظاهر ما را مخدوش کنند. همچنین هرچه دوربین به صورت ما نزدیک‌تر باشد، ظاهر ما مخدوش‌تر ظاهر می‌شود که می‌تواند ناخوشایند باشد. زاویه دوربین همچنین می‌تواند بر شکل ظاهری چهره ما تأثیر بگذارد، که می‌تواند ما را متفاوت از آنچه در آینه نشان می‌دهیم نشان دهد.

با این حال در بیشتر موارد، عکس ها برای تعیین ظاهر شما دقیق تر هستند، زیرا نور بهتری دارند و می توانید همه چیز را به وضوح ببینید. به این ترتیب، زیبایی افراد در تصاویر کمتر از آینه است. (به خصوص اگر فردی دارای مشکلات پوستی باشد) این در حالی است که آینه فقط نشان می دهند که چگونه اشیاء بازتابنده ظاهر می شوند.

چرا تو آینه خوشگل تریم
چرا تو آینه خوشگل تریم؟

البته این بدان معنا نیست که شما باید به طور کلی از نگاه کردن به آینه اجتناب کنید! شما فقط باید به تدریج به آن عادت کنید تا مغز شما بتواند در طول زمان مطابق با آن سازگار شود. همچنین از آنجایی که هر فردی حتی بدون در نظر گرفتن عکس یا آینه، چیزها را کمی متفاوت درک می کند، هیچ کس هرگز نمی داند که این تصاویر چقدر دقیق هستند!

چرا در آینه جذاب تریم؟

وقتی در آینه نگاه می کنیم، بازتابی از خود می بینیم که تصویر معکوسی از خودمان است که توسط مغزمان پردازش می شود و به عنوان نمایشی آشنا و «درست» از ظاهرمان پردازش می شود. مغز ما آن را به عنوان تصویری واقعی از ظاهر ما تعبیر می کند. با این حال، وقتی عکسی را می‌بینیم، به نمایش دوبعدی خودمان نگاه می‌کنیم که معکوس نیست و می‌تواند متفاوت از آنچه در آینه می‌بینیم به نظر برسد. همچنین ما به چهره معکوس در عکس عادت نداریم و یک صورت متقارن نداریم که در صورت معکوس شدن هیچ تفاوتی نشان ندهد. این می تواند ظاهر ما را برای مغز ما ناآشنا یا حتی اشتباه جلوه دهد!

این به دلیل چیزی است که ما آن را اثر نوردهی نامیدیم. اثر نوردهی یک پدیده روانی است که در آن افراد تمایل دارند چیزهایی را که برایشان آشناست ترجیح دهند. هر چه بیشتر در معرض چیزی قرار بگیریم، بیشتر آن را دوست داریم. این تأثیر در زمینه های مختلفی از جمله درک چهره ها، موسیقی و حتی لوگوهای برند مشاهده شده است.

اثر نوردهی صرف پیامدهای مهمی برای درک ما از جذابیت دارد. به عنوان مثال، ما ممکن است جذب افرادی شویم که اغلب آن ها را می بینیم یا در گذشته با آن ها تعامل مثبت داشته ایم. به طور مشابه، ما ممکن است به مدل های خاص لباس یا مدل مو ترجیح دهیم، فقط به این دلیل که به دیدن آنها عادت کرده ایم.

آیا دیگران ما را زیباتر می بینند؟

در حالی که ممکن است از ظاهر خود در عکس ها انتقاد کنیم، مهم است که به یاد داشته باشیم که زیبایی در چشم بیننده است! آنچه را که ما به عنوان نقص در خود می دانیم ممکن است توسط دیگران مورد توجه قرار نگیرد و آنچه که ما جذاب می دانیم ممکن است با آنچه که دیگران جذاب می دانند یکسان نباشد. پس به جای تمرکز بر روی دستیابی به استاندارد خاصی از زیبایی، توصیه می کنیم روی ایجاد یک تصویر مثبت از خود تمرکز کنید. همچنین از خود و ویژگی های منحصر به فردی که دارید قدردانی کنید و به خاطر داشته باشید زیبایی فقط مخصوص چهره نمی شود.

اینه راست میگه یا دوربین؟

کدام درست است؛ آینه یا عکس؟ در واقع، در این مورد می تواند هر دو باشد. آینه دقیق تر به نظر می رسد زیرا انعکاس تصویر را می دهد در حالی که عکس تصاویر را بدون هیچ انعکاسی می گیرد که آن ها را از یکدیگر متمایز می کند. با این حال به نظر می‌رسد عکس با گذشت زمان بسیار محبوب‌تر شده و افرادی که سلفی می‌گیرند علاقه زیادی به آن دارند و در صدد این هستند تا آن ها را در رسانه‌های اجتماعی پست کنند. علی رغم این موارد درباره تفاوت عکس و آینه باید بگوییم که آینه دقیق تر از عکس است. با اینکه افراد به عکس های سلفی بیشتر علاقه دارند، باید بدانند که یک عکس واقعی و بدون فیلتر حتی می تواند شما را پیرتر نشان دهد! به همین علت است که اغلب افراد برای آرایش کردن از آینه استفاده می کنند؛ زیرا بازتابی صادقانه از ظاهر شما ارائه می دهد.

تصویر ما در آینه واقعی است یا دوربین
تصویر ما در آینه واقعی است یا دوربین

چگونه در آینه و عکس یکسان به نظر برسیم؟

این کار بستگی به ساعتی از روز و شرایط نور دارد. در صبح، با نور طبیعی که از پنجره ها یا نورگیرها وارد می شود، تصویر آینه ای شما با نحوه نگاه شما در بیشتر مواقع دیگر در طول روز مطابقت دارد. با این حال، اگر هوا تاریک است، مانند زمانی که برای عکاسی در عصر می روید، چهره واقعی شما و عکس هایتان به خوبی با هم مطابقت ندارند؛ زیرا نور زیادی در اطراف وجود ندارد تا از صورت شما منعکس شود. این بدان معناست که گرفتن دقیق تن و رنگ‌ها برای دوربین‌ها (حتی دوربین‌های DSLR گران‌قیمت) و چشم‌ها دشوارتر می‌شود. در نتیجه تصویری نادرست از شما را نشان می‌دهد، حتی اگر احساس کنیم داریم در آینه به خود نگاه می‌کنیم!

ترفند عکس گرفتن از خود
ترفند عکس گرفتن از خود

چگونه چهره واقعی خود را ببینیم؟ ترفندهای گرفتن عکس!

 • صاف بایستید و گردن خود را خمیده نکنید.
 • اعتماد به نفس و راحتی بیشتری در عکس داشته باشید.
 • نور مناسب را پیدا کنید. همانطور که قبلاً گفتیم، نور نقش مهمی در ظاهر ما در عکس ها دارد. انواع مختلف نور و زوایای مختلف را آزمایش کنید تا بهترین را برای ویژگی ها و رنگ پوست خود پیدا کنید.
 • نورپردازی مناسبی را پیدا کنید که ویژگی هایتان را برجسته کند. این ممکن است به معنای یافتن نقطه ای در نزدیکی پنجره با نور طبیعی باشد.
 • طوری ژست بگیرید که ویژگی‌های مورد علاقه تان را برجسته کند. سعی کنید سرتان را کمی کج کنید یا بدنتان را زاویه دهید تا بُعد و عمق بیشتری در ویژگی‌هایتان ایجاد کنید.
 • از ژست گرفتن به صورت خشک خودداری کنید. این کار می تواند ظاهری صاف و نامطلوب ایجاد کند.
 • استفاده از آرایش را برای برجسته کردن بهترین ویژگی های خود در نظر بگیرید. مانند برجسته کردن چشم های خود با ریمل یا خط چشم یا زدن رژ لب. رنگی به لب های خود. فقط حتما از لوازم آرایش استفاده کنید

در نهایت به خاطر داشته باشید که هر چهره ای یک زیبایی منحصر به فرد دارد. پس داشتن اعتماد به نفس را فراموش نکنید و لباسی بپوشید که فرم بدن شما را بهتر نشان می‌دهد و جلوه مناسبی از شخصیت شما نشان می دهد.

به اشتراک بگذارید

نظرات

 1. سلام ببخشید خیلیا میگن تصویر توی دوربین جلوی گوشی چهره واقعی ماست و نمیدونم کدوم درست میگن
  تصویری که ما توی آینه از خودمون میبینیم چهره واقعیمون هست که دیگران میبینند ؟ یا تصویری که با دوربین ازمون عکس میگیرن

 2. دوتا اینه بزار کنار هم چهره منعکس شده خودتو توی اینه دوم ببین اون چهره اصلیه..

نظرات بسته است