عجایب تخت جمشید + پرده‌برداری از رازهای تخت جمشید!

شهر باستانی تخت جمشید یکی از با ارزش‌ترین مکان های تاریخی ایران است. این بنا در زمان امپراتوری هخامنشیان در قرن ششم قبل از میلاد ساخته شد و به عنوان پایتخت تشریفاتی امپراتوری عمل می‌کرد. ویرانه های تخت جمشید در دشت مرودشت در 60 کیلومتری شمال شرقی شهر شیراز در ایران قرار دارد. برای آشنایی با عجایب تخت جمشید و رمز و رازهای آن با رسانه نیروانا همراه شوید.

عجایب تخت جمشید، جواهر درخشان ایران

 • تخت جمشید در سرتاسر دنیا به «شهر شاهان» شهرت دارد و یکی از باستانی‌ترین و قدیمی‌ترین مکان‌های ایران شناخته می‌شود.
 • تخت جمشید از آنجایی که پایتخت تشریفاتی امپراتوری هخامنشی بود، یکی از اولین امپراتوری های بزرگ جهان نیز تلقی می شد و اهمیت تاریخی و فرهنگی قابل توجهی داشت.
 • این شهر توسط داریوش بزرگ در قرن ششم قبل از میلاد تأسیس شد و نمادی از قدرت و ثروت امپراتوری ایرانی بود.
 • ویرانه های تخت جمشید نگاهی اجمالی به عظمت حکمرانی و فرهنگ غنی ایران باستان دارد.
 • از دیگر عجایب تخت جمشید می توانیم به معماری آن اشاره کنیم. معماری تخت جمشید تلفیقی بی نظیر از سبک ایرانی و بین النهرینی است که پلکان های بزرگ و نقش های برجسته های چشمگیر زیادی دارد. خرابه‌های شهر شامل کاخ آپادانا، تالار تخت و کاخ تاچارا است که همگی مهارت‌های معماری چشمگیر ایرانیان باستان را به نمایش می‌گذارند. کنده کاری ها و مجسمه های پیچیده روی دیوارهای این ساختمان ها نگاهی اجمالی به فرهنگ و تاریخ غنی امپراتوری هخامنشی دارد.
 • مدت زمان ساخت این بنا، یکی دیگر از عجایب تخت جمشید است؛ چرا که حدودا 188 سال طول کشیده و حتی هنوز تمام نشده است! بخشی از آثار نیمه تمام هستند و نشان از این می‌دهند که ساخت تخت جمشید به پایان نرسیده بود.
 • تخت جمشید را باید یکی از باشکوه‌ترین و جذاب‌ترین مجموعه‌های سازه‌ای جهان دانست! این بنا توسط داریوش اول در سال 518 قبل از میلاد تأسیس شد. از عجایب تخت جمشید می توانیم به این موضوع اشاره کنیم که این بنا در زیر انبوهی از شن پنهان شده بود تا در دهه 1930 که در حفاری های تیمی از محققان به رهبری اریش فردریش اشمیت کشف شد. متأسفانه این بنای دیدنی فریبنده به دستور اسکندر مقدونی به آتش کشیده شد و بقایای آن به عنوان یکی از بزرگترین سایت های باستان شناسی در میراث یونسکو به ثبت رسید.
 • جالب است بدانید بازسازی تخت جمشید به مدت 11 سال طول کشیده است!
 • روی آرامگاه داریوش نقشی به نام نقش کاخ ملکه کشیده شده و همین نقش باعث کشف و بازسازی کاخ شده است.
 • یکی دیگر از عجایب تخت جمشید این است که مخزن‌ها و حتی مصالح کاخ‌ها بسیار ارزشمند و گران‌بها بوده و مملو از غنیمت‌ها و هدایا می‌شده است.

عجایب زنده تخت جمشید که می‌توانید بازدید کنید

 1. تخت جمشید مجموعه ای از مناظر تاریخی و فرهنگی را برای دیدن ارائه می دهد. معروف ترین آن ها کاخ آپادانا است که برای پذیرایی ها و مراسم مهم مورد استفاده قرار می گرفت.
 2. تالار تخت نیز یکی دیگر از مقصدهای دیدنی و عجایب زنده تخت جمشید است که به خاطر نقش برجسته ها و مجسمه های چشمگیرش شناخته شده است.
 3. کاخ تاکارا هم نگاهی اجمالی به زندگی خصوصی پادشاهان ایرانی و خانواده‌هایشان دارد.
 4. بازدیدکنندگان همچنین می توانند بقایای جاده سلطنتی، کاخ 100 ستون و تالار تریپیلون را ببینند.
 5. بر روی دیواره‌ها نقش و نگارهای زیادی وجود دارد که تعداد آن‌ها به بیشتر از 3000 می‌رسد. این طرح‌ها براساس هنرهای آشوری و نیارودا هستند.
رازهای تخت جمشید
رازهای تخت جمشید

جن در تخت جمشید و رازهای ترسناک

یکی از راز های ترسناک تخت جمشید این است که می‌گویند جنیان در ساخت آن دست داشته‌اند و آن را مشابه اهرام مصر می‌دانند! چرا که برخی از بازدیدکنندگان اظهار دارند نقش‌هایی بر کاخ‌ها وجود دارد که بعضی از آن‌ها دارای سم اسب است. این شایعات حاکی از این هستند که شکوه تخت جمشید به قدری چشم‌گیر است که افراد زیادی را به این فکرها وا می‌دارد.

عجایب ترسناک تخت جمشید
عجایب ترسناک تخت جمشید

چرا تخت جمشید جزو عجایب هفتگانه نیست؟

بدون تردید برای ایرانیان تخت جمشید و عجایب هفتگانه در یک سطح قرار دارند ولی خوب است بدانید کسی که برای اولین بار از این عبارت استفاده کرد، آنتیپاتروس، نویسنده‌ای یونانی در زمان پیش از قرن 2 میلادی بود. احتمال داده می‌شود این نویسنده در کتاب خود نمی‌توانست آثاری که دورتر از یونان هستند را به درستی بررسی کند و حتی برخی می‌گویند خود او به شخصه از اهرام مصر و سایرین بازدید نکرده است. بنابراین تخت جمشید و حتی دیوار چین در میان عجایب هفتگانه او جایی نداشته است.

به اشتراک بگذارید
کریمی
کریمی
مقالات: 37

یک نظر

نظرات بسته است