فواید سکوت برای مغز چیست؟ بررسی از نظر روانشناسی، عرفان و اسلام!

فواید سکوت چیست؟ در این مطلب از رسانه نیروانا می‌خواهیم فواید سکوت را در زندگی، روانشناسی، عرفان و حتی اسلام بررسی کنیم. با ما همراه شوید.

فقط زمانی صحبت کنید که احساس کنید کلمات شما بهتر از سکوت هستند!

مهمترین فواید سکوت و کم حرفی

خلوت کردن ذهن و صحبت نکردن می تواند زندگی شما را تحت تاثیر قرار دهد و فواید بسیار زیادی را شامل حالتان کند. این معجزه ی سکوت است! در ادامه با فواید سکوت و خاموشی آشنا می شوید:

سکوت باعث رشد مغز می شود

در سال 2013، مطالعه‌ای در مورد ساختار و عملکرد مغز نشان داد که حداقل دو ساعت سکوت می‌تواند منجر به ایجاد سلول‌های عصبی جدید در ناحیه‌ای از مغز شود که با یادگیری و یادآوری مرتبط است. پس فواید سکوت ذهن نه تنها بر بالا بردن کارایی مغز شما تاثیرگذار می باشد، بلکه قدرت حافظه شما را نیز افزایش می دهد. (10 تا 15 دقیقه نشستن در سکوت می تواند حافظه شما را تقویت کند!)

مهمترین فایده سکوت کاهش استرس است

سکوت استرس را از بین می برد. سر و صدا سطوح کورتیزول و آدرنالین ما را بالا می برد که منجر به سطوح بالاتر استرس می شود. پس زمانی که ما برای مدت کوتاهی سکوت می کنیم، آرام تر می شویم؛ همچنین فشار خون ما کاهش پیدا می کند و جریان خون به مغز را افزایش می دهد. پس سکوت علاوه بر کاهش استرس، عملکرد مغز را نیز بالا می برد.

سکوت و کاهش بیماری قلبی!

سکوت و کم حرفی باعث کاهش بیماری های قلبی و وزوز گوش می شود. براساس تحقیقات انجام شده در قرن بیستم، آلودگی صوتی احتمال ابتلا به بیماری قلبی و وزوز گوش (زنگ در گوش) را زیاد می کند. سازمان بهداشت جهانی آن را به یک “طاعون مدرن” تشبیه کرده است. در نتیجه سکوت می تواند بدن شما را سالم تر نگه دارد.

دیگر فواید سکوت در زندگی

 1. خوابی آرام و لذت بخش را به ارمغان می آورد و بی خوابی را کاهش می دهد.
 2. سکوت با دادن فضای مورد نیاز برای گوش دادن به صدای درونی، آگاهی و بازتاب شخصی را افزایش می دهد.
 3. سکوت می تواند تمرکز شما را بالا ببرد.
 4. از فواید سکوت در زندگی می توانیم به افزایش خلاقیت نیز اشاره کنیم. سکوت منابع شناختی ما را بازیابی می کند. این شامل رویاپردازی، تفکر در مورد آینده و اجازه دادن به ذهن ما برای شکوفایی است. وقتی به خودمان اجازه می‌دهیم آرامش داشته باشیم، می‌توانیم به افکار، ایده‌ها و خاطرات درونی‌مان گوش کنیم و به طور عمیق و خلاقانه خارج از چارچوب فکر کنیم.
 5. سکوت به شما فضایی برای ملاقات با خودتان می دهد. حتی در سکوت می توانید با افکار ترسناک خود روبرو شوید و آن ها را حل کنید. می توانید شروع به دیدن خود کنید و ذهن خود را بشنوید. همچنین می توانید خود را برای اشتباهات و کاستی هایتان ببخشید و ببینید کجا نیاز به رشد و توسعه دارید.

در این دنیای پر سر و صدا مردم به دنبال آرامش هستند. امروزه سکوت آنقدر نادر است که مردم به طور فزاینده ای آماده اند تا پول خوبی برای آن بپردازند! مدیتیشن و مراقبه، موسیقی های بی کلام یا هدفون‌های گران‌قیمت کاهش‌دهنده نویز با قیمت چند صد دلار! همه و همه حاکی از این هستند که مردم مایلند از سر و صدای بلند و حواس‌پرتی‌های اطراف خود دور شوند.

فواید سکوت و خاموشی

آشنایی با بهترین فواید سکوت در محل کار

 • سکوت خاک روانی است که بهترین ایده های ما در آن ریشه می گیرد! پس تصادفی نیست که ایده‌های بزرگ ما زمانی که در سکوت مطلق هستیم شکوفا شوند!
 • سکوت در محل کار ما را قادر می سازد کارهای بیشتری انجام دهیم، بنابراین یک تقویت کننده بهره وری عالی است. تحقیقات نشان می‌دهد افرادی که زمان کمتری را صرف صحبت کردن در محل کار می‌کنند، تا پایان هفته به موفقیت بیشتری دست می‌یابند و کمتر احساس استرس می‌کنند.
 • سکوت به ما قدرت می دهد تا به طور مؤثر گوش کنیم. بسیاری از ما فقط برای پاسخ دادن گوش می دهیم، نه برای فهمیدن. اما سکوت ما را قادر می‌سازد که واقعاً بفهمیم طرف مقابل چه می‌گوید و از این رو بهترین و مؤثرترین پاسخ خود را به کار بگیریم. بنابراین فواید سکوت در محل کار این است که باعث صرفه جویی در زمان، بهبود روابط و ایجاد دانش جدید می شود.
 • سکوت خویشتنداری ما را بهبود می بخشد. ناامید شدن در محل کار آسان است اما انجام این کار فقط سلامت و وجهه ما را تضعیف می کند. سکوت را در برابر هرج و مرج تمرین کنید. منتظر پاسخ آرامتر و محدودتر باشید. با گذشت زمان، آستانه شما برای هرج و مرج افزایش می‌یابد و به فردی آرام‌تر تبدیل می‌شوید که می‌تواند پاسخ منطقی‌تری را از ذهن شما برانگیزد.
 • از آنجایی که با افزایش مسئولیت به پست های بالاتر در محل کار می رسیم، بسیاری از چیزهایی که به سراغ ما می آید جدید است. جدید همیشه می تواند ترسناک باشد. واکنش تند و سریع به قضایا در محل کار نیز ما را دچار مشکل می کند. در مقابل فواید سکوت در محل کار این امکان را به شما می دهد که واکنش های خود را به صورت عاقلانه تری بیان کنید. همچنین تمرین سکوت می‌تواند ذهن شما را به روی مشکل باز کند و متوجه شیوه حل مسائل شوید.
 • سکوت در محل کار شما را به عنوان یک رهبر مصمم، کاریزماتیک و با علم قوی قرار می دهد. غیرمعمول نیست که افرادی که در موقعیت های بالا هستند کمتر صحبت می کنند و حرف هایشان را واقعاً مفید و مختصر می کنند. رهبران اغلب از سکوت برای بیان یک نکته قوی استفاده می کنند.

برخی از قدرتمندترین سخنرانان تاریخ، از مارتین لوتر کینگ گرفته تا استیو جابز، همگی قدرت سکوت را برای بزرگ‌نمایی تأثیر آنچه می‌خواستند با هم صحبت کنند، درک کردند. استفاده استراتژیک و عاقلانه از سکوت می تواند شما را یک رهبر ایده آل و تاثیرگذار کند!

فایده سکوت در محل کار

فواید سکوت در اسلام چیست؟

در این بخش به معرفی فواید سکوت در قرآن و اسلام می‌پردازیم:

اسلام سکوت را می ستاید. خصلتی است که رفتار مؤمن را زیباتر می کند:

از ابوهریره روایت شده است که پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله فرمود: هر که به خدا و روز قیامت ایمان دارد، سخن نیک بگوید یا سکوت کند و هر کس به خدا و روز قیامت ایمان دارد باید از همسایه خود پذیرایی کند.

همچنین همین حدیث کافی است تا مؤمنان با تطبیق این صفت در زیباسازی اخلاق خود تلاش کنند.

یکی دیگر از فواید سکوت در اسلام، قوی تر شدن قلب است:

مؤمنانی که زیاد صحبت می کنند می توانند انواع بیماری ها مانند نفس، کینه یا نفرت را در دل خود داشته باشند. با این حال، سکوت باعث تأمل درونی می شود که تنها به قلبی پاک و آرام تر و پاک از هر بیماری منجر می شود و به همین دلیل است که در فواید سکوت در اسلام گنجانده شده است.

سکوت و اندوختن خرد:

سکوت به کسب خرد کمک می‌کند، زیرا به فرد اجازه می‌دهد ساکت شود و موقعیت‌ها را واقعاً از دید درونی درک کند.

«هر چه مرد عاقل تر باشد، کمتر حرف می زند.» کم حرف زدن نیز ارزش کلمات را افزایش می دهد چنانکه امام جعفر صادق(ع) و امام علی (ع) می فرمایند: کسی که قدر گفتارش را می داند قدر سکوت را هم می داند. در واقع، اگر سکوت اختیار کند، برای گفتارش ارزش قائل می شود و از آن پاسداری می کند، همانطور که از دارایی خود محافظت می کند.»

فواید سکوت در عرفان چیست؟

در این بخش از رسانه نیروانا می خواهیم با فواید سکوت از نگاه عرفا آشنا شویم:

سکوت به شما فرصت استراحت می دهد

وقتی اعلان‌های موبایل، اخبار تلویزیون و حتی صدای شلوغی و ترافیک و هر چیزی که با زندگی شهری همراه است را حذف می‌کنید، فضایی برای نفس کشیدن به ذهن شما داده می‌شود. سکوت، اگرچه در ابتدا می تواند آزاردهنده باشد، اما مانند یک بازدم بزرگ و پاک کننده به نظر می رسد. این به ذهن شما اجازه استراحت واقعی می دهد، چیزی که احتمالاً به آن عادت نکرده است. پس از فواید سکوت ذهن می توانیم کاهش سطح اضطراب و استرس و افزایش آرامش درونی اشاره کنیم.

خودآگاهی از فواید سکوت در عرفان است

وقتی با خودت در سکوت می نشینی، تمام نقاب های عمومی و نقش های اجتماعی ات از بین می رود و با خود واقعی ات تنها می مانی. به شما اجازه داده می شود که همانی باشید که هستید، و در کنار آن می توانید شروع به شناخت ماهیت واقعی خود کنید. شما موظف نیستید که والدین، دوست یا کارمند باشید؛ وقتی ساکت هستید، کاملاً خودتان هستید و می توانید به دانش عمیق تری در مورد خود دسترسی پیدا کنید و آنچه هستید را بپذیرید.

معنویت و آرامش درونی با معجزه سکوت

سکوت برای اهداف معنوی نه تنها به شما آرامش درونی می دهد، بلکه برای روح نیز مفید است. هنگامی که در سکوت فرو می روید، شروع به درک به هم پیوستگی همه چیز روی زمین می کنید. صرف نظر از سنت معنوی شما، سکوت از نظر روحی قدرتمند است زیرا به شما امکان می دهد هم بخشی از جهان باشید و هم با نیروهای جزئی تر در حال کار در جهان ارتباط برقرار کنید.

فواید سکوت از نظر روانشناسی

بررسی فواید سکوت در روانشناسی

تاکنون سعی داشتیم تاثیر سکوت بر شخصیت، ذهن و سلامت انسان را بررسی کنیم. این موضوع را در تمامی جنبه ها موردبررسی قرار دادیم. با این حال فواید دیگری نیز وجود دارند که به طور خاص تر به روانشناسی مربوط می شوند:

 • سکوت خواب را بهبود می بخشد پس: به بازیابی بدن و ذهن کمک می کند و برای سلامت جسمی، عاطفی و شناختی شما مهم است.
 • پیامدهای مثبتی برای کسانی دارد که دچار آسیب عصبی مانند سکته شده اند یا افرادی که ممکن است به فراموشی و زوال عقل مبتلا باشند.
 • تنها پنج دقیقه سکوت نه تنها پاسخ استرس آمیگدال را کاهش می‌دهد، بلکه باعث ترشح سروتونین، اندورفین و اکسی توسین می‌شود که به هورمون‌های شادی معروف هستند. این حالت رفاه شما را بازیابی می کند و ذهن شما آرام تر می شود. در نتیجه قدرت پردازش اطلاعات شما با وضوح و آگاهی بیشتری صورت می گیرد و می توانید تصمیمات بهتری بگیرید.

پس کمی وقت بگذارید تا تنها باشید؛ با خودتان وقت بگذرانید؛ آرامش درون را تجربه کنید و در نهایت از اینکه چگونه زندگی شما متحول می شود شگفت زده شوید!

به اشتراک بگذارید