مراحل شیو صورت با تیغ؛ پوستی مثل کودک یا موهایی ضخیم؟

از سر و کار داشتن با کرم ها و پودرهای موبر خسته شده اید؟ بند انداختن باعث می شود جوش بزنید؟ وکس صورت درد زیادی دارد؟ تمام این روش ها را فراموش کنید! چرا که شیو صورت با تیغ یک راه عالی برای خلاص شدن از شر موهای زائد و صاف کردن پوست است. ولی آیا تراشیدن موهای شما باعث ضخیم تر شدن آن ها می شود؟ با رسانه نیروانا برای دریافت پاسخ سوال خود و هر آن چیزی که باید در مورد شیو کردن صورت با تیغ همراه شوید.

ایا تیغ زدن صورت باعث ضخیم شدن مو می شود؟

همیشه به شما گفته شده است که تراشیدن موهایتان باعث ضخیم‌تر شدن آن‌ها می‌شود؛ در حالی که این یک افسانه است! شیو صورت با تیغ سبب نمی شود که موهای شما ضخیم تر شوند یا سریع تر رشد کنند. اما منطقی پشت این افسانه هم وجود دارد:

دکتر تیلور بولاک، متخصص پوست، توضیح می‌دهد: «وقتی موها کوتاه می‌شوند، می‌توانند سفت یا ضخیم شوند، زیرا موهای کوتاه تر مقاومت بیشتری در برابر نیروهای خمشی دارند.» آن ها همچنین می توانند به دلیل لبه های ناهموار و تیز ناشی از بریده شدن اخیر، تیز و خاردار شوند.

برای درک عمیق تر بیایید با یک تشبیه ناقص اما مفید شروع کنیم: به یک قاصدک فکر کنید که در حیاط شما رشد می کند. اگر قاصدک را با قیچی ببرید یا با ماشین چمن زنی روی آن بچرخانید، به نظر می رسد که فعلا از بین رفته است. با این حال، در زیر سطح، ریشه های آن دست نخورده است و یک ساقه جدید به زودی رشد خواهد کرد. وقتی قاصدک به بالای زمین راه پیدا کرد، دوباره قابل مشاهده خواهد بود. شیو صورت با تیغ اصلاح نیز به همین صورت است.

هر مو در بدن شما از فولیکول موی خود رشد می کند، ساختاری لوله مانند که ریشه و رشته را احاطه کرده است. در این تشبیه، هر مو یک قاصدک است که “ساقه” آن را می بینید که از پوست شما رشد می کند. این ساقه موی شماست و از سلول های مرده پوست تشکیل شده است. هنگامی که اصلاح می کنید، موهای خود را از ساقه کوتاه می کنید؛ اما این روی ریشه واقعی مو، که مانند ریشه قاصدک، در زیر سطح قرار دارد، تأثیر نمی گذارد.

«پس از اصلاح، ممکن است متوجه شوید که موهایتان ضخیم‌تر و پوستتان تیره‌تر می‌شوند، اما این در واقع به دلیل تغییر ساقه مو در طول آن است، نه به این دلیل که شیو صورت با تیغ فولیکول‌های مو را تغییر داده است.

دکتر بولاک، متخصص پوست و مو

به عبارت دیگر، وقتی موهای تراشیده شده برای اولین بار شروع به رشد می کنند، ممکن است ضخیم تر یا تیره تر از قبل به نظر برسند؛ اما واقعاً اینطور نیست. دکتر بولاک توضیح می‌دهد: «به‌جای دیدن انتهای نازک‌تر و اغلب روشن‌تر موهای بلندتر، پایه‌های تیره‌تر و ضخیم‌تر ساقه‌های مو را می‌بینید. زمانی که موها بلندتر شدند، به بافت نرم و اصلی خود باز می گردند.

در نتیجه شیو صورت با تیغ نه پوست را تیره می کند و نه سبب ضخیم شدن موها می شود. تنها نکته ای که باید رعایت کنید این است که چگونه صورت خود را با تیغ ابرو اصلاح کنید تا تحریک نشود و پوستی صاف مانند کودک داشته باشید! با نیروانا همراه شوید.

نحوه شیو صورت با تیغ اصلاح
نحوه شیو صورت با تیغ اصلاح

مراحل شیو صورت با تیغ ابرو در خانه

در ابتدا پوست خود را تمیز کنید. دست و صورت خود را با آب گرم خیس کنید و مقداری ژل شستشوی صورت یا شامپو به اندازه یک سکه به صورت خود بمالید. پوست خود را به آرامی با انگشتان ماساژ دهید. سپس صورت را با آب بشویید یا از یک دستمال مرطوب استفاده کنید تا باقیمانده آن به طور کامل پاک شود.

توجه داشته باشید بهتر است با یک صورت تازه و فرش شروع کنید تا تیغه به آرامی روی پوست شما بچرخد. به علاوه، شستن صورت قبل از شیو با تیغ به جلوگیری از جوش زدن کمک می کند، به خصوص اگر پوست شما مستعد آکنه باشد.
یک پاک کننده، پوست شما را کمی خشک و سفت می کند و دسترسی به ریشه های مو را آسان تر می نماید.

در مرحله بعد: یک تیغ یک بار مصرف تک تیغه بردارید.

برای شیو صورت با تیغ موارد مختلفی وجود دارد. ولی وقتی نوبت به اصلاح صورت می‌رسد، به همان تیغی که روی پاها یا زیر بغل خود استفاده می‌کنید دست نزنید. در عوض، یک تیغ صورت (که گاهی اوقات به آن تیغ ابرو نیز می‌گویند) برای اصلاح دقیق و تمیز تهیه کنید. این تیغ ها برای اصلاح صورت شما ساخته شده اند، بنابراین برای پوست شما کمتر تحریک ایجاد می کنند و برندگی خطرناکی هم ندارند. شما معمولاً می توانید شیو صورت با تیغ مخصوص را در بسته های چندتایی از تمامی لوازم آرایشی و بهداشتی فروشی های آنلاین و حضوری خریداری کنید.

آموزش شیو صورت با تیغ
آموزش شیو صورت با تیغ

توجه کنید همیشه هنگام شیو کردن صورت با تیغ، از تیغ جدید استفاده نمایید؛ زیرا استفاده از یک تیغ قدیمی یا قبلا استفاده شده، می تواند باعث تحریک پوست شما شود. اگر هم پوست حساسی دارید، به جای آن می توانید از تیغ برقی صورت استفاده کنید. این کار پوست شما را به اندازه ای که تیغ ابرو تمیز و صاف می کند، در عوض پوست شما کمتر تحریک تحریک می شود.

مرحله بعدی در روش شیو صورت با تیغ: زدن ژل

برای اینکه تیغ به خوبی روی پوست شما سر بخورد و بتواند آن را لایه برداری کند و موهای زائد را بتراشد، بهتر است از یک ژل اصلاح استفاده کنید. به خاطر داشته باشید اگر صورت خود را به صورت خشک بتراشید، ممکن است دچار سوزش و قرمزی شوید. در صورتی که ژل اصلاح به کاهش سوزش و جلوگیری از ایجاد جوش کمک می کند. جایگزین ژل می تواند هر کرم یا ژل دیگری مانند ماسک صورت باشد. مراحل شیو کردن صورت با تیغ ابرو را در زیر مشاهده می کنید:

 • مقداری از ژل را به اندازه یک چهارم کف دستتان کف بزنید.
 • قبل از شیو صورت با تیغ ابرو، ژل را روی صورتتان بمالید.
 • فراموش نکنید استفاده از ژل اصلاح به جلوگیری از جوش زدن بعد از شیو نیز کمک می کند. اصلاح خشک می تواند پوست شما را تحریک کند و منجر به جوش و آکنه شود.
 • برای آبرسانی به پوست و شیو صورت با تیغ به صورت همزمان، می توانید یک روغن طبیعی مانند روغن بادام استفاده کنید. در این صورت دیگر لازم به ژل ندارید.

آموزش شیو صورت با تیغ اصلاح قدم به قدم

 1. در این مرحله باید پوست خود را با یک دست بکشید. کشیده شدن پوست به تیغ کمک می کند تا به آرامی روی آن سر بخورد. هدف این کار، ایجاد یک زمینه صاف برای سهولت دسترسی به ریشه موها است.
 2. انگشتان خود را به آرامی اما محکم به پوست خود فشار دهید و آن را صاف در ساختار استخوان خود بکشید. (پوست باید به سمت بالا و به سمت خارج صورت کشیده شود، نه به سمت پایین یا به سمت مرکز.)
 3. برای مثال، اگر در امتداد لب بالایی خود اصلاح می کنید، می توانید لب بالایی خود را روی دندان یا اطراف آن فشار دهید تا آن قسمت از پوست کشیده و صاف شود.
 4. یا اگر در حال اصلاح موهای گونه هستید، انگشتان خود را درست بالای ناحیه ای که می خواهید اصلاح کنید قرار دهید و آن قسمت از پوست را در جهت گوش خود به سمت بالا و عقب بکشید.
 5. برای جلوگیری از بریدگی در هنگام شیو صورت با تیغ، تیغ را زاویه دار نگه دارید. تیغ را در دست دیگر خود بگیرید و آن را کمی زاویه دهید تا روی صورت شما صاف نباشد. (با جهتی که موهایتان رشد می کند، که معمولاً به سمت چانه است، اصلاح کنید. این به جلوگیری از تحریک یا رشد موهای زائد در آینده کمک می کند.)

شیو صورت با تیغ ابرو باید با حرکات کوتاه و رو به پایین باشد.

مراحل شیو صورت با تیغ ابرو
مراحل شیو صورت با تیغ ابرو

بعد از شیو صورت با تیغ چی بزنیم؟

بعد از شیو صورت با تیغ ابرو، باید صورت خود را با آب گرم بشوید تا موهای شل شده از بین بروند. برای پاک کردن ژل یا روغن باقی مانده اصلاح، می توانید با یک دستمال مرطوب استفاده کنید. پوست خود را به آرامی ماساژ دهید، اما مراقب باشید که آن را به شدت نمالید یا تحریک نکنید.

توجه کنید اصلاح صورت با تیغ در کنار از بین بردن موهای زائد، پوست مرده شما را نیز پاک می کند و لایه برداری می نماید. این می تواند ظاهر پوست شما را بسیار نرم و لطیف کند و احساس تازگی و پاک سازی پوست را به ارمغان بیاورد، اما همچنین حساس و مستعد تحریک خواهد بود. پس حتما بعد از اصلاح پوست خود را مرطوب کنید.

پوست خود را آبرسانی کنید تا از خشکی و سوزش جلوگیری کنید. تراشیدن صورت گاهی اوقات باعث می شود پوست شما کمی خشک یا سفت شود. با ماساژ یک لوسیون آبرسان بر روی پوست خود بلافاصله پس از اصلاح، برای تسکین و آبرسانی مجدد صورت خود، با این مشکل مبارزه کنید.

اگر از محصولات صورت حاوی اسید یا رتینول استفاده می کنید، فعلاً از آن ها صرف نظر کنید. اسیدها و رتینوئیدها می توانند باعث تحریک پوست تازه تراشیده شده شوند.

بیرون رفتن بعد از شیو کردن صورت با تیغ

اگر قصد رفتن به بیرون دارید برای محافظت از پوست خود از کرم ضد آفتاب با SPF 30 یا بالاتر استفاده کنید. پوست پس از شیو با تیغ کمی نسبت به آفتاب حساس تر است، به این معنی که می تواند راحت تر سوخته شود.

خوب است بدانید فندوق تاثیر معجزه آسایی برای جلوگیری از خارش یا سوزش پوست دارد. فندق جادوگر به طور طبیعی پوست را خنک و تسکین می دهد. پس اگر پوست شما می سوزد، خارش می کند یا بریدگی دارد، مقداری عصاره فندق جادوگر را روی یک پد پنبه ای بریزید و به آرامی آن را روی پوست خود بمالید. اجازه دهید فندق برای چند دقیقه خشک شود تا احساس تسکین فوری داشته باشید. همچنین می توانید آلوئه ورا را به پوست خود بمالید تا به سوختگی با تیغ کمک کنید.

نکات طلایی آموزش شیو صورت با تیغ اصلاح ابرو!

 • برای داشتن بهترین نتیجه برای شیو صورت با تیغ ابرو، از تیغ یک بار مصرفِ یک تیغه استفاده کنید.
 • قبل از اصلاح صورت خود را بشویید و خشک کنید تا پوست شما تمیز و عاری از چربی و جرم باشد.
 • ژل اصلاح را روی صورت خود بمالید و از 1 دست برای کشیدن پوست خود استفاده کنید. از حرکات کوتاه و یکنواخت در جهت رشد موهایتان برای اصلاح استفاده کنید.
 • وقتی کارتان تمام شد، صورت خود را با آب گرم بشویید و خشک کنید.
 • برای آبرسانی به پوست و جلوگیری از تحریک آن برای جوش زدن، حتما پس از شیو صورت با تیغ صورت، از یک کرم مرطوب کننده استفاده نمایید.
 • فقط چند بار از روی هر نقطه از پوست عبور کنید تا همه موها را بتراشید. از رفتن بیش از 3 یا 4 بار روی یک نقطه خودداری کنید زیرا ممکن است پوست شما را تحریک کند.
 • بعد از هر بار شیو کردن صورت با تیغ، تیغ خود را روی یک حوله یا پارچه تمیز پاک کنید. به این ترتیب، تیغ شما در تمام مدتی که اصلاح می کنید تیز می ماند. (به این معنی که وقتی یک بخش از پوست خود را اصلاح کردید، تیغ را تمیز کرده و مجددا روی بخش دیگر پوست استفاده کنید.) همچنین می توانید تیغ خود را با آب بشویید.
به اشتراک بگذارید

یک نظر

نظرات بسته است