دوش آب سرد با فواید شگفت‌انگیز! تاثیر معجزه‌آسا برای بدن!

ممکن است دیده باشید که امروزه بسیاری از افراد در چالش های TikTok شروع به شنا در آب سرد می‌کنند یا در مکان‌های بسیار یخ‌زده‌ای فرو می‌روند! اگر شما هم می‌خواهید بدانید چه کسی می‌تواند این کار را انجام دهد و آیا برای بدن ضرر دارد یا نه؟ با نیروانا همراه شوید.

فواید شنا در آب سرد برای زنان و مردان

شنا در آب سرد یا غوطه ور شدن در آب سرد، که گاهی اوقات به آن CWI نیز گفته می شود، به طور سنتی به فرآیند غوطه ور شدن تا گردن در یک حوضچه آبی که «سردتر از حد معمول» است می‌گویند. (معمولا برای حدود پنج دقیقه یا بیشتر)

به گفته دومینیک کینگ، DO، یک پزشک ورزشی در کلینیک کلیولند:

اگرچه این مفهوم اخیراً به طور فزاینده ای محبوب شده است، اما به هیچ وجه جدید نیست. دکتر کینگ می‌گوید: «حمام‌های یخ برای دهه‌ها در میان ورزشکاران مورد استفاده قرار می‌گرفت. فکر اولیه این بود که وقتی بعد از ورزش وارد یک استخر سرد یا دوش آب سرد می‌شوید، می‌توانید کاهش درد عضلات خیلی سریع و دمای مرکزی بدن خود را کاهش دهید. در حقیقت دوش آب سرد می تواند به ریکاوری بعد از ورزش کمک کند.»

تحقیقات دیگری نیز اشاره به فواید دوش آب سرد و شنا در آب سرد دارد:

  1. بهبود خلق و خو
  2. کاهش افسردگی و علائم اضطراب
  3. تقویت سیستم ایمنی بدن
  4. بهبود گردش خون
  5. تاثیر بسیار زیاد بر سفت شدن پوست و استحکام تارهای مو
  6. سوزوندن کالری و در نتیجه کاهش وزن اصولی
  7. پژوهش‌ها که نشان می دهد فرو رفتن در آب سرد می تواند سطح دوپامین را تا 250 درصد افزایش دهد. “هورمون که سبب داشتن احساس خوب می‌شود.”

مضرات دوش آب سرد

معایب دوش آب سرد؛ آیا ضرر دارد؟

قبل از شروع بهتر است ایمنی را در نظر داشته باشید. دکتر کینگ می‌گوید افرادی که قبلاً آب سرد را امتحان نکرده‌اند، باید آن را آهسته انجام دهند و از محدوده 67 تا 68 درجه فارنهایت شروع کنند. (بعد از اینکه به آن عادت کردید، در نهایت می توانید به سمت پایین بروید.) دکتر کینگ توصیه می کند که هنگام شروع کار، از دو یا سه دقیقه قرار گرفتن در معرض بیشتر خودداری کنید و اضافه می کند که احتمالاً پس از آن باید از آب خارج شوید. پنج دقیقه (یا زودتر، اگر واقعاً احساس ناراحتی می کنید).

دکتر کینگ درباره مضرات دوش آب سرد می گوید اگر از دمای آب مطمئن نیستید هرگز دوش آب سرد را امتحان نکنید!

همچنین اگر در این تمرین تازه کار هستید، ایده خوبی است که تا حد امکان احتیاط کنید و دوش سریعی بگیرید. این کار را با تنظیم کردن دوش خود روی دمای کمی خنک‌تر برای تنها دو یا سه دقیقه انجام دهید. این به شما این فرصت را می دهد که ببینید آیا نتیجه را دوست دارید یا نه؟

به اشتراک بگذارید
کریمی
کریمی
مقالات: 37