کاهش وزن اصولی؛ بهترین روش برای کاهش وزن چیست؟

چگونه یک رژیم سالم داشته باشیم و به صورت اصولی وزن کم کنیم؟ آیا می‌توان هم وزن کم کرد و هم غذاهای دلخواه مانند پیتزا خورد؟! بله! در حقیقت کاهش وزن به اندازه 2 کیلوگرم در هفته می‌تواند یک راه واقعی و سالم برای کاهش وزن طولانی مدت و ایجاد عادات روزانه خوب باشد؛ و این همان چیزی است که در مورد کاهش وزن و شروع یک سبک زندگی سالم باید روی آن تمرکز کنید! با نیروانا برای پیدا کردن این روش همراه شوید.

روش اصولی کاهش وزن

شاید بگویید هدف از دست دادن 5 کیلوگرم یک هفته بسیار سودآورتر به نظر برسد و شما را در مدت زمان بسیار کمی به وزن دلخواه برساند اما آیا این واقعیت دارد؟ در حقیقت کاهش این مقدار وزن در یک هفته نه تنها سالم و اصولی نیست بلکه حتی حفظ آن در مدت زمان طولانی غیر ممکن است! پس روش اصولی کاهش وزن و رژیم صحیح چیست؟

کاهش وزن اصولی و سریع

جایی که هستید را بپذیرید

به همان اندازه که از جایی که در حال حاضر هستیم خوشمان نمی آید، باید یاد بگیریم که به دنبال میانبر نباشیم. به راه هایی برای فرار از واقعیت در سریع ترین زمان ممکن نگاه نکنید. ما باید شروع کنیم به داشتن اعتماد به نفس و لذت بردن از روند بهتر شدن در هر روز!

به گفته یک فیلسوف چینی:

طبیعت عجله نمی کند، اما همه چیز انجام می شود!

هر چقدر هم که ناراحت کننده است، جایی که در حال حاضر هستید را بپذیرید، برای تغییر وزنی که دوست ندارید برنامه ریزی کنید و شروع به کار بر روی آن برنامه کنید. وقتی صحبت از کاهش وزن می شود، کجا خود را ناامید می کنید؟ به چه وعده هایی عمل نمی کنید؟ چه کاری را می توانستید بهتر انجام دهید و ندادید؟

بپذیرید که چیزهای خوبی مانند رسیدن به وزن مناسب نیازمند زمان و تلاش است. نه فقط یک تلاش عظیم در عرض یک هفته. بلکه یک تصمیم گیری و اراده مناسب در جهت درست می تواند شما را بسیار فراتر از بزرگترین پرشی که می توانید در آن واحد بردارید، ببرد.

در مورد آن فکر کنید: اگر هر هفته 2 کیلوگرم وزن کم کنید، در عرض دو ماه حدود 16 کیلوگرم وزن کم کرده اید! دو ماه زمان زیادی نیست، اما زمانی که به درستی از آن استفاده کنید، می توانید به موفقیت های زیادی برسید. به هر حال زمان می گذرد، چرا از آن برای کاهش وزنی که ماه ها، شاید حتی سال ها با آن دست و پنجه نرم می کردید، استفاده نکنید؟

مزیت کاهش وزن به روش اصولی و سالم این است که عادت هایی برای ادامه زندگی سالم خواهید داشت، بنابراین می توانید وزن خود را کاهش دهید و سبک زندگی خود را عوض کنید. به سمتی که واقعا قرار بود باشد!

روش کاهش وزن اصولی در یک ماه

اینکه دقیقا چقدر وزن کم می‌کنید به میزان لاغری و متابولیسم شما بستگی دارد. اما 2 کیلوگرم در هفته حداکثر وزنی است که می توانید با شروع این عادت ها کم کنید. حالا بیایید به نکات و عادات کاهش وزن بپردازیم که می تواند به شما کمک کند هفته ای 2 کیلوگرم وزن کم کنید!

1. کاهش وزن صحیح با رژیم فستینگ

من عاشق روزه متناوب یا همان رژیم فستینگ هستم. چیزی در آن وجود دارد که به نظر من در عین حال بسیار آرامبخش و تقویت کننده است. واقعا این حس را دارد. زیرا می تواند به تقویت نظم، روح و بدن شما کمک کند. و به عنوان یک امتیاز، این یک راه عالی برای کاهش وزن اصولی و حفظ بدنی سالم است.

 • وقتی روزه متناوب را تمرین می‌کنید، در تمام مدت زمانی که بیدار هستید به روده خود فرصت هضم می‌دهید. این استراحت به روده و بدن شما این فرصت را می‌دهد تا بر بهبودی عمیق‌تر تمرکز کنند، بنابراین می‌توانید در واقع از درون درمان کنید و التهاب مزمن را کاهش دهید.
 • اگر روزه داری متناوب برای شما مناسب نیست، می توانید با فاصله انداختن وعده های غذایی خود در طول روز به روده خود استراحت دهید. به عنوان مثال، به جای میان وعده در تمام طول روز، سه وعده غذایی اصلی خود را با فاصله 4 تا 5 ساعت میل کنید. این به بدن شما زمان کافی می دهد تا غذایی را که از آن لذت می بردید هضم کند و سپس روی بهبودی در سطح سلولی کار کند.
 • وقتی بیش از 3 ساعت در حالی که بیدار هستید پرهیز از غذا را تمرین می کنید، به مغز خود استراحت می دهید. وقفه ای از فکر کردن همیشه به غذا. ما در حال حاضر یک فرهنگ بیش از حد افراطی داریم و در مورد غذا وسواس داریم و دائماً بیشتر و متفاوت می خواهیم.
 • وقتی به معده و مغز خود استراحت می دهید، در واقع می توانید ذهن خود را روی چیزی متمرکز کنید که باید روی آن کار کنید، چیزی که برای شما شادی، آرامش به ارمغان می آورد، چیزی که شما را خوشحال می کند که زنده هستید. چیزی غیر از غذا!

2. روش کاهش وزن اصولی با خوردن پیتزا!

می‌توانید با کاهش 1000 کالری در روز و خوردن پیتزا برای سایر کالری‌های باقیمانده، هفته‌ای دو کیلوگرم وزن کم کنید! بله درست است! اگر به درستی وزن کم کنید می‌توانید غذاهای دلخواه خود را نیز در رژیم جای دهید. ولی این کار را به جای تمرکز بر شمردن تعداد کالری، بر روی خوردن غذاهای کم کالری با مواد مغذی مانند سبزیجات انجام دهید. سپس غذاهای پر کالری تر و حاوی مواد مغذی مانند آجیل، دانه ها، روغن های سالم، ماهی، پروتئین و حبوبات را به آن اضافه کنید.

روش کاهش وزن اصولی در یک ماه

در حالی که بدن شما نیاز به استراحت از غذا دارد، به مواد مغذی نیز نیاز دارد. زیرا برای چیزهای اساسی مانند تنفس، راه رفتن، صحبت کردن و فقط سالم بودن ضروری هستند. هنگامی که محدودیت کالری را با مقدار مناسبی از مواد مغذی ترکیب می کنید، در واقع می توانید طول عمر و کیفیت زندگی خود را افزایش دهید. پس:

 • غذاهای مغذی را به رژیم خود اضافه کنید.
 • غذاهای پرچرب و پرکالری را که اهمیت زیادی در روزمره ندارند حذف کنید: کره بادام زمینی، شکلات، کیک و حتی کینوا

به عنوان مثال:

مقداری کینوا روی سالادتان بپاشید اما آن را پایه وعده های غذایی خود نکنید. از سبزیجات به عنوان پایه استفاده کنید، مقداری ادویه و سبزی به آن اضافه کنید، سپس مقداری دانه، آجیل، غلات، حبوبات، چربی های سالم و پروتئین مورد علاقه خود را در آن بریزید. اما اجازه دهید بخش عمده ای از آنچه می خورید سبزیجات مغذی مانند بروکلی، گل کلم، اسفناج، کلم پیچ، کلم، تربچه یا آرگولا باشد.

به این ترتیب کالری کمتر و مواد مغذی بیشتری مصرف خواهید کرد که منجر به کاهش مصرف کالری و در نتیجه کاهش وزن طولانی مدت خواهد شد.

3. سالم ترین روش کاهش وزن اصولی با پیاده روی

اگر می‌خواهید می‌توانید قدم‌هایتان را هم بشمارید: هر روز حدود 10000 قدم انجام دهید، چیزی حدود حداقل یک ساعت و نیم و در بیشتر موارد تند راه رفتن. این واقعا به پاکسازی ذهن من و کاهش وزن بدن به روشی بدون استرس کمک می کند.

اپیدمی افزایش وزن که در سال‌های اخیر تجربه می‌کنیم به این دلیل نیست که ناگهان شروع به خوردن بیشتر کرده‌ایم، بلکه به این دلیل است که اصلاً حرکت نمی‌کنیم. بسیاری از ما کار میز داریم و سپس به جای حرکت، در ماشین می نشینیم، سپس در خانه روی مبل می نشینیم. کاهش وزن با این روش دشوار است.

بنابراین اگر می خواهید هفته ای 2 کیلوگرم وزن کم کنید:

 1. هر روز قدم های خود را انجام دهید و به انجام کارهای کوچک متعهد شوید.
 2. بیرون آوردن زباله ها را به تعویق نیندازید.
 3. بروید بطری آب خود را پر کنید و از پارچ استفاده نکنید.
 4. اتاق خود را تمیز کنید.
 5. کارهای کوچک را فورا انجام دهید.

4. تمرین بیست دقیقه ای بهتر از یک روزِ بدون تمرین است

ما می دانیم که انجام تمرینات قدرتی مهم است، درست است؟ به نظر می رسد استخوان ها، ماهیچه ها، همه چیز با آن قوی تر و بهتر می شود. اگر برای باشگاه وقت ندارید، زیاد به آن فکر نکنید. یک برنامه ورزشی کوچک برای هفته تنظیم کنید، هر روز تمرکز خود را بر روی عضلات شکم، بالاتنه و پایین تنه بگذارید. روزانه 20 دقیقه ورزش کنید و یک تا دو روز هم استراحت داشته باشید.

چند تمرین را پیدا کنید که می توانید در خانه با استفاده از دمبل، کتل بل، باند یا حتی بدن خود انجام دهید. تمرین‌های رایگان زیادی در یوتیوب وجود دارد که می‌تواند به کاهش وزن و لاغر شدن شما کمک کند و می‌توانید آنها را از هر جایی انجام دهید.

5. آب بنوشید و سریع وزن کم کنید!

در طول روز مقدار زیادی آب بنوشید تا انرژی و بدن خود را هیدراته نگه دارید. دریافت آب کافی نیز از هوس های غذایی جلوگیری می کند و به شما کمک می کند از میان وعده اجتناب کنید. زمانی که می خواهید هفته ای 2 کیلوگرم وزن کم کنید ضروری است. هنگامی که هیدراته شدید و آب کافی مصرف کردید، حتی ممکن است متوجه شوید که سردرد و سایر دردهای شما در طول روز به طور معجزه آسایی ناپدید شده اند!

به علاوه، این را به خاطر داشته باشید: باید بدن خود را بیشتر به حمام ببرید! و این تقریباً ضروری ترین عاداتی است که باید روی کاهش وزن اصولی تمرکز کرد.

پس روند را زیاد پیچیده نکنید، زیاد فکر نکنید، فقط از جایی شروع کنید! توصیه می‌کنم با دو عادت شروع کنید و سپس کم کم با پیشرفت هفته‌ها، عادت‌های جدید را جایگزین قبلی‌ها کنید کنید. در عرض چند هفته نتایج و کاهش وزن سالم را مشاهده خواهید کرد.

امیدوارم این مقاله الهام بخش شما برای اقدام باشد، تا بتوانید نتایج را ببینید (حتی اگر فقط کاهش دو کیلوگرم در هفته باشد) و در مسیر خود به سمت جسم، ذهن و روح سالم‌تر با انگیزه بمانید!

به اشتراک بگذارید
کریمی
کریمی
مقالات: 37