کشف موجودات فضایی با هوش مصنوعی و حیات در کیهان!

احتمال کشف موجودات فضایی و یافتن زندگی در کیهان توسط یادگیری ماشینی یا همان هوش مصنوعی بسیار زیاد است! می‌پرسید چگونه؟ با نیروانا برای اطلاع از این خبر علمی مهم همراه شوید.

حوزه SETI یا جستجوی هوش فرازمینی به لطف پیشرفت‌های یادگیری ماشینی در حال افزایش است. در یک مقاله منتشر شده هفته گذشته در نجوم طبیعت تیمی از محققان به رهبری «پیتر ما» از دانشگاه تورنتو روشی برای یادگیری ماشینی برای کاوش در داده‌ها به اشتراک گذاشتند. این پروژه موفق به گوش دادن برای شناسایی سیگنال‌هایی است که می‌توانند نشانه‌های فنی بالقوه باشند – یعنی نشان‌دهنده یک تمدن بیگانه هوشمند!

به گفته «پیتر ما» :

ما فکر می‌کنیم این سوال بسیار مهمی است که باید به عنوان بشریت بپرسیم: آیا شخص دیگری جهان وجود دارد همانطور که بشریت در رصد جهان و یادگیری در مورد تاریخ آن ماهر و ماهرتر می شود، این سوال که آیا ما تنها هستیم هرگز اینقدر مطرح نبوده است. اگر در خارج از زمین زندگی و حیات وجود داشته باشد، چگونه می توانیم آن را پیدا کنیم؟ چرا هنوز با ما تماسی گرفته نشده است؟ و برای ایجاد ارتباط با یک تمدن بیگانه چه چیزی لازم است؟

تحقیقات ما بر بخش خاصی از طیف الکترومغناطیسی به نام رادیو باند باریک متمرکز است. در حالی که انواع اجسام در کیهان در طیف وسیعی از فرکانس ها تشعشع می کنند، فرکانس های رادیویی به ویژه برای ارسال سیگنال کارآمد هستند. هنگامی که ما به عنوان انسان با استفاده از امواج رادیویی ارتباط برقرار می کنیم، از یک باند باریک استفاده می کنیم زیرا کارآمدتر است.

محققان SETI فرض می‌کنند که تمدن‌های بیگانه، اگر آنجا باشند، همین کار را می‌کنند. پیتر ما توضیح داد: «از منظر فناوری، منطقی است که هر تمدن هوشمندی که در تلاش است از طریق تابش الکترومغناطیسی پیام ارسال کند، از باندهای باریک استفاده کند. بخش خاصی از باند رادیویی در حدود 1420 مگاهرتز وجود دارد که محققان SETI به آن علاقه مند هستند. این بخش که به عنوان خط هیدروژن شناخته می شود برای ستاره شناسان مهم است زیرا فرکانسی است که هیدروژن خنثی در آن تشعشع می کند، بنابراین برای مطالعه مهم است.

محققان بر این باورند که هر تمدن بیگانه ای که به ستاره ها علاقه داشته باشد احتمالاً به این نوار نیز نگاه می کند و آن را به عنوان “چاله آبیاری کهکشانی” تبدیل می کند. اگر تمدنی سعی در برقراری ارتباط در سراسر کیهان داشت، بهترین ایده ای است که ما برای فرکانس استفاده از آن برای انجام این کار داریم.

حیات در کهکشانها

این رویکرد مبنای بسیاری از تحقیقات کشف موجودات فضایی با هوش مصنوعی در سال‌های گذشته بوده است: بررسی داده‌ها برای جستجوی سیگنال‌ها در این باند با استفاده از الگوریتم turboSETI. آن الگوریتم در نمودارهای زمان بر اساس فرکانس جستجو می کند و به دنبال خطوط مستقیم می گردد که نشان دهنده حضور سیگنال است. این روشی کارآمد برای جستجو در میان مجموعه‌ای از داده‌ها است، اما مشکلاتی نیز دارد؛ از جمله: فیلتر کردن نتایج مثبت کاذب ناشی از تداخل زمین!

روش جدید کشف موجودات فضایی با هوش مصنوعی!

روش جدید رویکرد متفاوتی دارد. محققان به جای جستجوی خطوط مستقیم، مشاهدات اصلی را بررسی کردند و سپس نوع سیگنال هایی را که به آنها علاقه مند هستند شبیه سازی کردند و الگوریتم خود را برای تشخیص این سیگنال ها آموزش دادند. این امکان یک رویکرد انعطاف‌پذیرتر برای تشخیص سیگنال را فراهم می‌کند و ناهنجاری‌ها را در باند باریکی که روشن و خاموش می‌شوند، مشخص می‌کند؛ حتی اگر شکل خط ساده‌ای که الگوریتم سنتی پرچم‌گذاری می‌کند را نداشته باشند. این یک رویکرد تعمیم‌یافته‌تر است و اممان انتشار انواع سیگنال‌هایی را فراهم می‌کند که ممکن است توسط مهندسان زمینی پیش‌بینی نشود!

به گفته «پیتر ما» :

کاری که مردم در ابتدا انجام داده‌اند این است که الگوریتم‌های کلاسیک را در پیش گرفته‌اند و رویکرد یادگیری ماشینی را در مرحله‌ی خط لوله اضافه کرده‌اند. اکنون، با پیشرفت‌هایی در زمینه یادگیری ماشینی، کل خط لوله می‌تواند مبتنی بر هوش مصنوعی باشد. این مهم است، زیرا SETI اساساً یک بازی اعداد است: چالش این است که داده‌های کافی را از تلسکوپ‌های کافی به دست آوریم تا شانس کشف موجودات فضایی و حیات در کیهان را افزایش دهیم. بررسی تمام این داده‌ها برای یافتن سوزن در انبار کاه کیهانی نیازمند روش‌های کارآمد فزاینده‌ای است.

حوزه گسترده تر SETI یک شرکت غیرمعمول است که محققان می توانند تمام حرفه خود را به جستجوی چیزی که ممکن است وجود داشته باشد یا نباشد اختصاص دهند. ابزارهای جدید مانند آرایه های تلسکوپ قدرتمند و تکنیک های یادگیری ماشینی می توانند به جستجوی دقیق تر و دقیق تر کمک کنند.

پیتر ما گفت:

هیچ زمان بهتری در تاریخ وجود نداشته است که ما هوش مصنوعی را پیاده سازی کنیم؛ اما حتی اگر حیات فراتر از سیاره ما وجود داشته باشد، ممکن است هرگز فرصتی برای کشف آن نداشته باشیم. از سوی دیگر، این احتمال وسوسه انگیز وجود دارد که بشر فردا بتواند یک سیگنال جذاب را کشف کند یا حتی شواهدی از تمدن بیگانه پیدا کند که در مجموعه داده هایی باشد که از دهه ها گوش دادن به آسمان جمع آوری شده است!

به راستی که چه کسی می داند؟ ممکن است در حال حاضر یک سیگنال از موجودات فضایی روی یک هارد دیسک در زیرزمین نشسته باشد و فقط باید یکی آن را نگاه کند! درست است؟

به اشتراک بگذارید
کریمی
کریمی
مقالات: 37